تبلیغات
جغرافیا - ویژگی های آب وهوایی مناطق بیابانی


جغرافیا

- بارندگی : ویژگی چشمگیر مناطق بیابانی كمبود فوق العاده بارندگی است و سالیانه کمتر از ۲۵۰ میلیمتر بارندگی دریافت می کنند و بارندگی ها اغلب پراكنده و نامنظم ورگباری وشدید است.كه گاه در بعضی مناطق مثل صحرای آفریقا چند سال را بدون قطره ای باران سپری می نمایند كه این موجب نابودی رستنی ها و بطور كل خاك می شود .
2- دما : بیابانهای گرم با نوسان شدید دمای روزانه كه در روز حداكثر از ۶۰ درجه سانتیگراد فراتر می رود و حداقل آن در شب به زیر صفر می رسد. ودر بیابانهای سرد با نوسانات قابل توجه دمای سالانه كه برودت هوا گاه از ۳۰- درجه سانتیگراد نیز پائین تر می رود .
3- رطوبت وتبخیر : در مناطق خشك رطوبت نسبی بسیار پائین (20 تا 30 درصد ) است وپایین تر از ۶۰ درصد است.
4- باد : محسوس بودن جابجایی و حركات آشفته توده هواها بر روی زمین به سبب اختلاف شدید دمای زمین و هوای روی آن است . نبود یا كمبود پوشش گیاهی سبب پیوستگی باد وشدت وتاثیر آن می گردد.
5- پوشش گیاهی : گیاهان نواحی خشکی قبل از هرچیز با عوامل محدود کننده اصلی محیط یعنی عدم کفایت آب خود را منطبق می کنند . در درجه دوم گیاهان با درجات حرارت خیلی زیاد که در محیط بیابانی و نیمه بیابانی فراوان است انطباق حاصل می کنند . در این مناطق رستنی ها دربرگیرنده گونه هایی است كه توانایی پذیرش شرایط اقلیمی بیابانی (کمیابی آب ، نمک زیاد ) را داشته باشند ( اشکال ناهمواری در نواحی خشک ، مهدی صدیق ، و دیگران ، 1369 ، ص 52) . آنجا كه شرایط اقلیمی اجازه دهد گونه هایی به صورت علف و بوته رشد كرده و بنابراین از فرسایش و تخریب سنگها جلوگیری می نمایند. جایی كه خشكی هوا زیاد باشد از رستنی ها نیز اثری به جا نخواهد ماند و سنگها بدون پوشش موثر محافظ در برابر فرسایش و تخریب قرار می گیرند .

نوشته شده در جمعه 27 آبان 1390 ساعت 12:21 ق.ظ توسط zahra sh نظرات | |


قالب وبلاگ : قالب وبلاگ

 فال حافظ - قالب وبلاگ